مزایای کوردوایر در جوشکاری

  در دهه‌های اخیر، استفاده از کوردوایر (سیم‌های هسته‌دار) که از نوارهای فولادی ساخته شده و با پر کردن آنها با مواد شیمیایی مختلف به شکل لوله ایجاد می‌شوند، در بسیاری از صنایع به سرعت گسترش یافته است. استفاده از این سیم‌ها برای انجام روش‌های مختلف از جمله جوشکاری اتصال، جوشکاری تعمیری و نگهداری، باعث جلوگیری از استفاده از سیم و الکترود جامد شده است. مزایای کوردوایر در جوشکاری در مقایسه با الکترودها در این مبحث مورد بررسی قرار گرفته است.

 مزایای کوردوایر در مقایسه با سیم‌های الکترود جامد

 نرخ رسوب فلز جوش

یکی از ویژگی‌های برجسته جوشکاری با کوردوایر، نرخ بالای رسوب فلز جوش است که مستقیماً بر زمان تولید تأثیر می‌گذارد. کاهش میزان برداشت با افزایش نرخ رسوب فلز، هزینه نیروی کار مورد نیاز برای تمیز کردن حاشیه‌ها پس از تولید را کاهش می‌دهد. همچنین، سیم‌های مغز‌دار که انتقال فلز به صورت قطره‌ای بزرگتری فراهم می‌کنند، نفوذ عالی به دیواره‌های جوش فراهم می‌کنند.

سطح جوشکاری شده با کوردوایر

  جوش در تمام جهات

یکی از مهمترین مزایای کوردوایرها نسبت به الکترودها این است که امکان جوش در تمام جهات وجود دارد. با استفاده از کوردوایر، حتی در فرآیندهایی که کنترل حوضه جوش دشوار است مانند جوشکاری از بالا یا جوشکاری عمودی، می‌توان جوش‌های نفوذی با سرعت بالا انجام داد.

 مقایسه با الکترودهای پوشش دار

تکنولوژی کوردوایر که به سرعت جایگزین الکترودهای جوشکاری شده است، به ویژه با مزایای سرعت و بهره‌وری تولید برجسته است. در جوشکاری با الکترود، توقف‌هایی که به دلیل طبیعت کار در انتهای هر الکترود ایجاد می‌شود، توسط روش جوشکاری مکانیزه با استفاده از ماشین جوشکاری گاز فلزی از بین می‌رود.

 انعطاف در فرمولاسیون بر اساس نیازها

کوردوایرها قادرند با اعمال فرمولاسیون‌های مختلف توسط تولیدکننده، به منظور تامین نیازهای مواد قابل جوشکاری، راهکارها ارائه دهند. به ویژه، با استفاده از کوردوایر با فرمولاسیون مناسب، می‌توان قابلیت‌های جوشکاری پایین سیم‌های گاز قوس جامد آلیاژی باز را حذف کرد.

 بهبود کیفیت جوش و کاربردهای دیگر

بهبود کیفیت جوشکاری با کوردوایر

 دی‌اکسیداسیون

همانطور که تمیزی مواد قابل جوشکاری تأثیر زیادی بر کیفیت جوش می‌گذارد، ما اغلب با مواردی روبرو می‌شویم که فرآیند تمیزکاری سطح به دلیل هزینه‌های اضافی نیروی کار و شرایط تولیدی که با وابسته به زمان تولید است، 100٪ انجام نمی‌شود.

 با استفاده از کوردوایر می‌توان با به کارگیری مواد دی‌اکسید کننده در ساختار سیم، عناصری که مشکلاتی مانند حباب و ترک‌ها را به کیفیت جوش اضافه می‌کنند، از جمله روغن، زنگ و خاک روی مواد، را از حوضه جوش با آبگیری آنها در جوشکاری کوردوایر حذف کرد.

 مزایا و کاربردهای دیگر کوردوایر

گاز محافظی که توسط مواد هسته‌دار در حین جوشکاری ایجاد می‌شود، باعث می‌شود که این سیم‌ها در صنایعی که جوشکاری در هوای باز مورد نیاز است مانند کارخانجات کشتی‌سازی و ساخت و ساز ساختمان مورد ترجیح قرار گیرند.

 به ویژه کوردوایرهای بدون گاز و خودمحافظ، به حداقل کاهش مصرف گاز می‌پردازند و اثرات منفی شرایط کار در هوای باز که به جوش‌ها آسیب می‌زند را از بین می‌برند. کوردوایرها مانند Hardcor 65 O و Hardcor 63 O به صورت فعال در کاربردهای پر کردن سطوح سخت مورد ترجیح هستند.

سیم‌های جوشکاری هسته‌دار نوع rutile مانند GeKa Elcor R 71 که با گاز CO2 به عنوان گاز محافظ استفاده می‌شوند، با ظرفیت ذوب بالا و امکان جوش در هر جهت با شدت جریان بالا، به بهره‌وری تولید می‌انجامند.

GeKa Elcor R 71 که به ویژه در کارخانجات کشتی‌سازی، ساخت و ساز فولاد و تولید ماشین‌آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد، با سطح هیدروژن پایین (H5) برجسته است. به دلیل محتوای پایین هیدروژن در خط جوش، از ترک‌های ناشی از هیدروژن جلوگیری می‌شود. با استفاده از گاز CO2 که هزینه کمتری نسبت به گاز مخلوط دارد، صرفه‌جویی در هزینه‌های گاز محافظ حاصل می‌شود.

بهبود جوشکاری با کوردوایر

تیوا کیان، عرضه کننده انواع کوردوایر شامل :

مفتول ذوبی توپودری فروکلسیم

مفتول ذوبی توپودری سیلیسیم کلسیم

مفتول ذوبی توپودری گرافیت کربن

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.